Terapia miofunkcjonalna adresowana jest zarówno do dzieci i osób dorosłych, u których wystepują:
Zaburzenia miofunkcjonalne - co to jest?
Zaburzenia miofunkcjonalne obejmują wszelkie nieprawidłowości w przebiegu funkcji oddychania, które normatywnie powinno odbywać się torem nosowym, pozycji spoczynkowej warg i języka, funkcji połykania, gryzienia i żucia.
Najczęstsze cechy występujących deficytów miofunkcjonalnych to:
Funkcje fizjologiczne w obrębie aparatu artykulacyjnego są systemem naczyń połączonych. Nieprawidłowe oddychanie rzutuje na brak możliwości utworzenia podciśnienia w jamie ustnej niezbędnego do uzyskania prawidłowej pozycji spoczynkowej języka na podniebieniu. W takich warunkach język leży płasko na dnie jamy ustnej. Ten układ masy języka zaburza układ sił mięśni wewnatrz jamy ustnej i mięśni antagonistycznych na zewnątrz jamy ustnej, obciążając nadmiernie mięsień okrężny ust, który z czasem przestaje uzyskiwać pełne zwarcie. Sytuacja ta genetuje brak możliwości kształtowania się prawidłowego, dojrzałego wzorca połykania - z masą języka wklejającą się w podniebienie twarde i przesuwającą się po podniebienu w granicy zębów. Język leżący płasko na dnie jamy ustnej zaczyna tłoczyć nadmiernie na zęby, między zęby, a czasami nawet poza czerwień warg.
Siła masy języka oddziałując doprzednio, tj. na zęby, deformuje zgryz, z kolei brak oddziaływania ruchów rozpierających języka na podniebieniu, przy jego płaskim położeniu, doprowadza do deformacji podniebiernia twardego, jego zwężania i wzrostu ku górze. Doprowadza to do zmiany warunków anatomiczno-szkieletowych twarzoczaszki, utrudniając lub uniemożliwiając ukształtowanie prawidłowych wzorców funkcjonalnych lub powrót do nich.
W takiej sytuacji koniczna jest terapia miofunkcjonalna pod kierunkiem logopedy.
Terapia miounkcjonalna obejmuje ćwiczenia różnych grup mięśniowych i taśm mięśniowych i nie ogranicza się wyłącznie do jamy ustnej, czy inaczej aparatu artykulacyjnego.
W trakcie terapii ćwiczenia obejmują:
Oddziaływanie mioterapeutyczne jest kompleksowe i dokonuje się poprzez odpowiednio dobrane i prezyzyjnie wykonywane zestawy cwiczeń z różnych obszarów ciała regulujących napięcie mięśniowe i prawidłowe funkcjonowanie taśm mięśnowych.
W terapii istotna jest prezycja i systematyczność. Ważnym elementem mioterapii jest proces uświadomienia zakresu mobilności języka w obszarze jamy ustnej i na tej bazie wprowadzanie mechanizmów korygujących, co ma ogromne znaczenie dla utrwalenia efektów pracy i jej automatyzacji w życiu codziennym.
Zaburzenia wtórne
Utrzymywanie się zaburzeń miofunkcjonalnych powoduje zmiany w proporcjach wzrostu kości czaszki, doporwadzając m.in. do:
U dzieci z zaburzeniami miofunkcjonalnymi, w szczególności zaburzeniami oddychania, rzutują na:
Opracowanie autorskie: mgr Marta Janeczek Logopeda
LOGOPEDA, MIOTERAPIA FUNKCJONALNA, INTEGRACJA SENSORYCZNA, TUS, PSYCHOLOG, DIETETYK
WARSZAWA URSYNÓW
Wszystkie prawa zastrzeżone.