Co to jest jąkanie?
Jąkaniem (ang. stuttering) nazywamy niepłynność mówienia charakteryzującą się powtarzaniem wyrazów, sylab lub pojedynczych głosek. Jąkaniu może towarzyszyć dyskoordynacja oddechowo-fonacyjno-artykulacyjna, tiki, grymasy twarzy wynikające z nadmiernego napięcia mięśni mimicznych, a także współruchy w obrębie głowy i ciała. Jąkaniu towarzyszy logofobia, czyli strach przed mówieniem, wyrażająca się unikaniem sytuacji komunikacyjnych wymagających kontaktu werbalnego.
Jąkanie może pojawić się i występować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, przy czym 4-krotnie częściej odnotowywane jest u chłopców. Statystycznie w populacji jąkanie występuje u około 1 % osób dorosłych i u 4 % dzieci.
Jąkanie a fizjologiczna niepłynność mowy
Należy zwrócić uwagę, że nie każda niepłynność występująca u dziecka to jąkanie. W wieku rozwojowym u wielu dzieci pojawia się tzw. fizjologiczna niepłynność mowy, która objawowo przypomina jąkanie, jednak ma formę przejściową, tj. ustępuje samoistnie lub z niewielką pomocą terapeutyczną. Fizjologiczna niepłynność mowy pojawia się zwykle około 2-4 roku życia wraz z intensywnym rozwojem myślenia i rozumienia, którym nie dorównuje intensywnością rozwój mowy czynnej. Jak podają źródła (Węsierska K., Jeziorczak B. 2013) objawy rozwojowej niepłynności mowy mogą utrzymywać się do około 6 miesięcy, roku, a w niektórych przypadkach nawet do 1,5 roku. Co istotne dziecko nie ma świadomości, że jego mowa brzmi nieprawidłowo i nie wykazuje lęku przed mówieniem.
Nieco inaczej w tym względzie prezentują się dzieci jąkające się, których wypowiedzi odznaczają się zdenerwowaniem i wzmożonym napięciem. Uświadamiają one sobie swoje trudności i wkrótce zaczynają odczuwać lęk przed mówieniem (logofobię), co może przejawiać się unikaniem konwersacji, niechęcią do wystąpień na forum grupy czy klasy, czy wręcz unikaniem kontaktów z rówieśnikami.
Jakie rodzaje jąkania możemy wyróżnić?
Głównym rozróżnieniem, którego się dokonuje to podział na jąkanie toniczne i kloniczne. Sposób realizacji oraz perspektywę dalszego rozwoju mowy powinien ocenić logopeda w trakcie badania. Logopeda pomoże również określić, czy istnieje konieczność podejmowania działań terapeutycznych, czy też wystarczą zalecenia do domu.
Warto jednak zaobserwować, czy dziecko:
Jakie mogą być przyczyny jąkania?
Etiologia jąkania jest bardzo zróżnicowana i wskazuje się na różne potencjalne przyczyny tego zaburzenia, spośród których najważniejsze to:
Zasady postępowania z dzieckiem z objawami jąkania
Zanim rozpoczniemy oddziaływanie terapeutyczne na dziecko z objawami jąkania warto zwrócić uwagę, czy niepłynność występuje u dziecka ciągle, czy tylko w pewnych sytuacjach, okolicznościach, np. tylko w domu lub tylko w przedszkolu. Istotne jest zaobserwowanie, czy dziecko ma świadomość swoich problemów i jak sobie z mini radzi – gniewem, złością, czy może wycofywaniem z mówienia. Warto przeanalizować, czy w życiu dziecka nie zaszły istotne zmiany, mogące rzutować, na jego poczucie bezpieczeństwa, jak np. kłótnie pomiędzy rodzicami, zmiana trybu opieki nad dzieckiem lub pojawienie się w domu młodszego rodzeństwa. Sytuacje te mogą wpływać na dziecko stresogennie i wywoływać objawy niepłynności, która jednak wcale nie musi jeszcze oznaczać jąkania, aczkolwiek warto wprowadzić w życie zasady profilaktyki, które pomogą dziecku przezwyciężyć trudności.
Znani - jąkający się
Jak pokazują przykłady, wiele znanych, wybitnych postaci ze świata polityki, filmu, czy sportu, mimo swych trudności z jąkaniem osiągnęły życiowy i zawodowy sukces.
(źródło: http://www.jakanie.waw.pl/slawni_jakajacy_sie)
Kiedy do logopedy?
Jeśli nadal masz wątpliwości, czy rozwój mowy Twojego dziecka przebiega prawidłowo, lub jeśli Twoje dziecko niepokoi się swoim mówieniem, stresuje w sytuacjach komunikacyjnych i wycofuje z konwersacji, zasięgnij porady logopedy i psychologa. Pod opieką wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty łatwiej będzie Ci pomóc swojemu dziecku.
Pamiętaj, jąkanie jest zaburzeniem mowy, które można wyleczyć, choć jak każda praca terapeutyczna wymaga czasu, cierpliwości i systematyczności.
Autor: mgr Marta Janeczek
Artykuł zamieszczony na stronie internetowej Bona Verba ma charakter informacyjny i objęty jest prawem ochrony własności intelektualnej. Dlatego też zabrania się bez pisemnej zgody autorki oraz Bona Verba powielania, kopiowania lub wykorzystywania w całości lub we fragmentach do celów prywatnych i/lub komercyjnych, zwłaszcza przypisywania jako własne, wszelkich informacji, zdjęć lub danych znajdujących się na niniejszej stronie internetowej pod rygorem sankcji prawnych.
LOGOPEDA, MIOTERAPIA FUNKCJONALNA, INTEGRACJA SENSORYCZNA, TUS, PSYCHOLOG, DIETETYK
WARSZAWA URSYNÓW
Wszystkie prawa zastrzeżone.